Gezegenler

Gezegenler

Gezegenler

Astrolojide gezegenler bir senaryoyu hayata geçiren oyunculardır. Hayat hikayenizdeki karakterlerdir. Ve bu hikaye her zaman hayat veren güneşle başlar.

Güneş burcunuz kendinizi ifade etme şeklinizi, içinizdeki enerjiyi, kim olduğunuzun özünü ifade eder. Kişiliğinizin örnek yapısı, dünyanın bir ucundaki Apollon’undur. Başka birinin Güneş Burcu’nu öğrendiğinizde o kişiyle ilgili birçok şey konusunda oldukça çok şey öğrenmiş olursunuz. İkizler Burcu’ndan biriyle yeni çıkmaya başlayan bir Boğa Burcu olduğunuzu varsayalım. Acaba ne kadar uyumlusunuz? Dışarıdan bakıldığında pek bir ortak yönünüz yokmuş gibi görünebilir. Boğa Burcu sabit bir toprak grubu üyesidir; öte yandan İkizler Burcu değişken bir burçtur. Bir öncü ile karşılaştırıldığında Boğa Burcu ısrarcı, inatçı, pratik ve üretici bir burçtur. İkizler Burcu ise değişken, iletişim kurmayı seven, sosyal ve zehir gibi bir zekaya sahip bir burçtur. Boğa Burcu sanat, para, güzellik, aşk ve romantizmi özünde barındıran Venüs’ün etkisindeyken İkizler Burcu, iletişim ve seyahati barındıran Merkür’ün etkisindedir. İki burç arasında pek bir ortak nokta yokmuş gibi görünebilir.

Peki, Boğa Burcu İkizler Burcu’nda Merkür’den; İkizler Burcu da Boğa Burcu’nda Venüs’ten etkilenirse ne olur? Bu, Boğa ve İkizler Burcu’nun diğer kişinin burcunda kendi hakimiyetleri olduğu anlamına gelir. Muhtemelen iyi iletişim kurar ve seyahatten hoşlanabilir (Merkür) ve romantizm, sanat ve müzik alanlarında (Venüs) aynı fikirde olabilirler. Hatta o kadar iyi anlaşabilirler ki, yaratıcı projelerde işbirliği bile yapabilirler.

Her birimiz bunların dışında diğer dokuz gezegenden (Güneş ve Ay astrolojide gezegen olarak ele alınır) ve doğduğumuz sırada geçmekte oldukları burçlardan da etkileniriz. Boğa ve İkizler Burcu aynı ay burcuna sahip olurlarsa ne olur? Ay bizim manevi ihtiyaçlarımızı, duygularımızı ve sezgimizi ve kendimizle barışık olmamızı sağlayan her şeyi etkiler. Çoğu zaman uyumlu Ay Burçlar’ı Güneş Burçlar’ındaki en korkutucu farklılıkların bile üstesinden gelebilirler çünkü söz konusu iki insan aynı duyguları paylaşırlar.

Aylık tahminlerin yapıldığı bölümlerde Güneş Burcunuz her zaman merkezdedir ve yapılan her tahmin geçiş yapan gezegenlerin hareketi Güneş Burcunuzla ilişkili olarak ortaya çıkar. Kova Burcu olduğunuzu varsayalım. Bu yıl 17 Şubat’ta Venüs sizin burcunuza girecek ve 12 Mart’a kadar kalacak. Peki bunun sizin için anlamı nedir? Venüs - diğerleri bir kenara - romantizmi ön plana çıkardığından bu üç hafta içinde aşk hayatınızın önemli bir şekilde öne çıkmasını bekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki Tablo’da gezegenler ve etkileri altında olan burçlarla ilgili genel bilgiler verilmiştir. Ay’ın en hızlı hareket eden ve burçları iki buçuk haftada bir geçen bir gezegenken, Plüton’un da Zodyak’ın salyangozu olarak değerlendirilen en yavaş hareket eden ve tek bir burçtan otuz yıl gibi bir sürede geçen bir gezegen olduğunu unutmayınız. En hızlı hareket eden gezegenler - Ay, Merkür, Venüs ve Mars - hayatlarımızda bir etkiye sahip olsalar da en önemli etki ve değişimleri beraberinde getiren gezegenlerin yavaş geçişler yapan gezegenler - Uranüs, Neptün, Plüton - olduğunu unutmamak gerekir. Jüpiter ve Satürn hız konusunda diğer gezegenlerin arasında bir yerde kalırlar.

Şimdi aşağıdaki Tabloyu inceleyin. Parantez içine alınan bir burç gördüğünüzde bu, gezegenin o burcu etkilediği anlamına gelir. Belirleme tarihleri güneş sisteminde sadece yedi gezegen olduğunu bildiğimiz zamana göre hazırlanmıştır. Ancak yine de on iki burç olduğuna göre gezegenlerin bir kısmı çifte mesai yapmak zorunda kalmışlardır!

Gezegenler - Tablosu
GezegenEtkilediği BurçÖzellikleri
Güneş Aslan Kendini ifade etme, iç enerji, yaratıcı yetenek, ego, bireysellik.
Ay Yengeç Duygular, sezgi, güven duygusu.
Merkür İkizler, Başak Zeka, iletişim, mantık, muhakeme, seyahat.
Venüs Boğa, Terazi Aşk, romantizm, güzellik, sanatsal yetenek, müzik, maddi kaynaklar.
Mars Koç (Akrep) Fiziksel ve cinsel güç, saldırganlık, dürtü.
Jüpiter Yay (Balık) Şans, gelişme, başarı, refah, yaratıcılık, ruhani ilgi.
Satürn Oğlak (Kova) Fiziksel evren, disiplin, sorumluluk, yapı, karma, otorite.
Uranüs Kova Bireysellik, deha, bilim, devrim.
Neptün Balık Öngörü, hayaller, bilinmeyenler, parapsikolojik yetenek.
Plüton Akrep Karanlık yönler, ölüm, cinsellik, yeniden doğuş, değişim.
Astrolojide gezegenler. Burçlar ve Gezegenler. Gezegenlerin özellikleri, gezegenlerin burçlar üzerindeki etkileri.